NIEZBĘDNIK TURYSTY

 

Paszport
Przy wyjazdach do krajów spoza Unii Europejskiej potrzebny jest paszport, w większości krajów musi on być ważny minimum 6 miesięcy w momencie wylotu.

Wyjazdy na dowód osobisty
Wszystkie granice krajów należących do Unii Europejskiej można przekroczyć z ważnym dowodem osobistym. Zalecane jest jednak posiadanie przynajmniej dwóch dokumentów potwierdzających tożsamość.

Wiza
Przy wyborze wyjazdu poza Unią Europejską, musimy upewnić się, czy nie będziemy potrzebowali wizy. Na podanej stronie można znaleźć wszystkie informacje co do rodzaju wiz http://poradnik.poland.gov.pl/.

Szczepienia
Jeśli wybieramy się do krajów egzotycznych, należy sprawdzić także czy wymagane jest tam odbycie podstawowych szczepień. Ich lista wraz z punktami szczepień znajduje się na stronie www.szczepienia.pl.

Roaming
Roaming to usługa, która umożliwia rozmowy zagraniczne przez telefon komórkowy. Przed wyjazdem radzimy upewnić się u swojego operatora czy usługa jest włączona.

Zbiórka przed wylotem
W dniu wyloty odprawa rozpoczyna się dwie godziny przed odlotem. Należy wtedy zgłosić się do stanowiska odpraw touroperatora na lotnisku, gdzie na pdostawie podpisanej umowy wydawane są dokumenty podróży takie jak bilety lotnicze i voucher hotelowy.

Powrót samolotem
Dzień przed zakończeniem wakacji należy potwierdzić godziny wylotu i zbiórki. W każdym hotelu 24 godziny przed wyjazdem rezydent zobowiązany jest podać takie informacje na tablicy informacyjnej wybranego organizatora.

Bagaż
Z reguły, waga bagażu głównego nie powinna przekraczać 20 kg, natomiast waga bagażu podręcznego nie powinna być większa niż 5-9 kg. W przypadku przekroczenia limitu bagażu, trzeba dopłacić za każdy dodatkowy kilogram według stawek linii lotniczej. W przypadku zaginięcia ,albo zniszczenia bagażu Klient zobowiązany jest do poinformowania o tym fakcie pracownika opiekującego się grupą na lotnisku.

Check-in
To początkowy punkt rozpoczęcia podróży tzw- odprawa biletowo-bagażowa, czyli miejsce nadawania bagażu, wydrukowania kart pokładowych oraz przydzielenie odpowiedniego miejsca w samolocie.

Boarding card/pass
To tak zwana karta pokładowa, która jest wręczana pasażerom linii lotniczych podczas odprawy, zawiera nazwisko pasażera, numer lotu, sektor i numer miejsca w samolocie; na jej podstawie pasażerowie są wpuszczani do samolotu.

W samolocie
Należy mieć przy sobie kartę pokładową (bilet lotniczy) na potrzeby kontroli przy wejściu do samolotu. W samolocie powinno się jak najszybciej zająć miejsce i schować bagaż w schowku nad siedzeniami lub pod fotelem z przodu. Wszystkie niezbędne informacje co do bezpieczeństwa w samolocie zostaną przedstawione przed startem przez załogę pokładową.

Ciąża a podróż samolotem
Latanie samolotami nie zagraża kobietom w ciąży, jednak nie zaleca się latania w ostatnim miesiącu ciąży jak również do 7 dni po urodzeniu dziecka.

Palenie papierosów w samolocie
Podczas lotów samolotami obowiązuje bezwzględny zakaz palenia papierosów.

Catering w samolocie
Posiłki na pokładach samolotów czarterowych są zazwyczaj za dodatkową opłatą.

Po przylocie
Po wylądowaniu i odebraniu bagażu, przy wyjściu z lotniska będzie czekał rezydent który zajmie się naszymi klientami.

Rezydent
To osoba która reprezentuje organizatora i jest główną osobą w kraju docelowym która sprawuje opiekę nad grupą turystów. Rezydent pierwszego dnia po przyjeździe organizuje zebranie na którym przedstawia zasady panujące w hotelu, przedstawia wszystkie dostępne wycieczki fakultatywne, określa godziny swoich dyżurów w hotelu. Jest to osoba, która podczas pobytu pomoże przy rozwiązywaniu wszelkich problemów.

Wycieczki fakultatywne
To dodatkowe atrakcje lub wycieczki dodatkowo płatne które można nabyć u rezydenta w miejscu pobytu.